Jednoduché zaklínadlo pro lepší náladu

Význam slova pindat je mluvit bez obsahu, beze smyslu, zkrátka žvanit. Zvláštní, neboť Google člověka navede na pana Pindarose nebo Pindara? Jak se tohle jméno skloňuje? Budu šťastná, když mi to napíšete do komentáře.
Kromě toho, že byl tento charismatický vousáč považován za absolutní špičku starověké řecké lyriky, tak se i jednoho krásného dne, přibližně 522–446 před naším letopočtem probudil nedaleko Théb a ještě než si vyčistil zuby, prohlásil:

 

„Staň se tím, kým jsi.“

 

“Kým jiným bych se měla stát?” ušklíbla se Adiva. “Přece se nebudu cpát do role modelky, úspěšné podnikatelky, vše zvládající matky nebo odvážné cestovatelky, když se mohu stát… SAMA SEBOU…” Vzápětí však znejistěla a ztuhla.

Adiva měla zrovna v tomto směru posledních pár měsíců jakýsi zvláštní výpadek… Za žádnou cenu si nemohla vzpomenout kým je a celé to bylo okořeněné realitou, kterou vnímala všude okolo sebe. Na ulici, v obchodě, v metru, ve škole, na facebooku, instagramu dokonce i v knihovně potkávala druhy své čeledi Homo sapiens sapiens, kteří na ni působili, že vědí naprosto přesně kým jsou, jaké jsou jejich talenty a kam směřují.

Mrkla na hodiny, bylo 10:53 dopoledne. Svému synovi pustila Bolka a Lolka (samozřejmě naprosto vyjímečně!) a otevřela si pivo (ještě víc vyjímečně než B a L).

Ptáte se, kdo je to Adiva?

 1. Adiva je postava smyšlená, jarní, energetická, smyslná, komplexně radostná, žijící od jednoho mozkového impulsu ke druhému.
 2. Adiva to má jednou tak a podruhé zase onak, až jí to samotnou překvapuje.
 3. Z toho vyplývá, že Adiva není autorka tohoto článku!!!

Tato sympatická žena v sobě poslední dobou vnímala čím dál tím více rozporuplných pocitů. Na jedné straně, v oblasti svého srdce a žaludku, pozorovala nekompromisní výbuchy touhy jít si za svými nelogickými, vzrušujícími, nespoutanými a tolik lákavými sny. Na straně druhé si připadala mdlá, spoutaná, bez energie, ustrašená a plná nejnudnějších logických argumentů a výmluv. Ale snad úplně nejhorší bylo, že si začínala uvědomovat svou velice nenápadnou proměnu do paní Ohleduplné, paní Smířené

Touhu jít radostně a nespoutaně dál ti dávám já, tvá Čtyřicítka,” šeptal jí najednou do ucha božský hlas. “Čekají tě úžasné a báječné věci. Je ale potřeba, abys tomu začala sama věřit,” hladil ji ten hlas.“Když ti bude ouvej, začni si sama pro sebe mumlat:

Neber to tak vážně, drahá. Dost bylo stížností a plácání se v tom,” pokračoval hlas.

“A jakmile ti bude o krapítek lépe, tak pokračuj: Vše se děje pro mé dobro, čekají mě úžasné a báječné věci.”

“Mamíííííííííí, on mi to berééé!” – “Mamíííí, to není pravdááá, ona si začalááá.”

„Hm“, pomyslela si Adiva a roztrhla své dva anděly od sebe, „je fakt, že v utápění, stěžování si, ukazování prstem na druhé, obviňování a v chuděrkování jsem mistr světa amoleta„.

„Přestaň se v tom utápět!!!“ řekla si pro sebe a dodala: “Čekají tě úžasné věci, holka.” A vážně jí najednou bylo lépe. Zkusila to tedy ještě jednou.

HEURÉKA!!!

Ono to funguje?!!

MÁM TO!

Najednou v sobě cítila sílu Archimédova nadšení. V tu chvíli totiž objevila a zakusila na vlastní kůži něco víc než jen těleso ponořené do kapaliny… Pocítila překrásnou, magickou, božskou úlevu a na tváři se jí rozjasnil OPRAVDOVÝ ÚSMĚV.

 

ZKUSTE TO TAKY…

———————————————

Vysvětlivky pro ty z vás, kdo jste nedopustili, aby škola stála v cestě vašemu vzdělání:

 • Lyrika je druh psaní bez děje, takže nejspíš veliká zábava.
 • Amoleta nebo Omoleta? nám vysvětlil Michal Novotný
 • Archimédův zákon si můžete hravě zopakovat v kresleném seriálu Byl jednou jeden vynálezce nejlépe v čase 11:06
 • Heuréka aneb „našel jsem to“, „mám to“ – opět Archimédes
 • Théby – město ve středním Řecku
 • Paní Ohleduplná / paní Smířená je žena, která v sobě přestala cítit archetyp divošky, onu mocnou sílu naplněnou zdravými instinkty, vášnivou tvořivostí a nesmrtelným poznáním. Více během tréninku rozproudění vlastní energie a nespoutanosti (v případě vašeho zájmu mi napište email, budu se nej těšit).

Autorka článku, Edita Berková: „Jsem milovnicí humoru, nespoutanosti, divokosti, akce, modré indulony, hor, lyžování, horké vany a praskajícího dřeva v krbu. S blížící se čtyřicítkou mi na vrata začala bušit silná potřeba změny, kterou jsem měla možnost řádně si prozkoumat, kde jinde, než na samotném dně. Tam jsem se podívala svým strachům, žárlení, srovnávání se a lpění zpříma do očí a ukázala těm pacholkům cestu ven. Prodala jsem svou značku Strollering a začala tak zcela novou, neprozkoumanou kapitolu svého úžasného života.“  

SEŠITY

KARTY

OBRAZY

ŠTĚTCE

Komentáře
 • Rubriky
 • Krásný den, jmenuji se Edita a miluji modrou indulonu, hory, pivo, humor, akci, barvy a dalších milion věcí…

  S blížící se čtyřicítkou mi na vrata začala bušit silná potřeba změny, a co vám budu povídat, byl to mazec přesně jako podle učebnice. Musela jsem se totiž zpříma podívat na své strachy, závislosti a na své urputné lpění, což mě celé hodilo do víru věcí, o kterých se mi ani nesnilo:

  Začátek 2018

  Po sedmi nádherných letech s největší láskou prodávám své „miminko“, svou značku Strollering. Bylo to těžké? – Ano, bylo. Bylo to správné rozhodnutí? Absolutně ano.

  Léto 2018

  Sama jsem velice překvapena, ale jednoho krásného dne házím své těžké horské kolo do pole. Bylo to (kolo) těžké? Ano, bylo. Bylo to správné rozhodnutí? Absolutně ano. A o co přesně šlo se dozvíte třeba na Vyprávění u vína…

  Listopad 2018

  „La, lalala… doma nemám stání už od jarního tání, cítím, že se blíží listopad…“ Kupuji letenky a odlétám sama se svými dvěma milovanými dětičkami na 3 měsíce do opuštěné vísky na jih Kréty. Bylo to těžké? – Ano, bylo. Bylo to správné rozhodnutí? Absolutně ano.

  No a jak už to v pohádkách bývá, dotyčný jde do světa, aby našel, zažil a naučil se. Já v té pohádce vážně byla, život svůj jsem opět zryla a po hóóódně dlouhé době jsem se vrátila zpět na vlastní cestu.

  A od té doby z této své krásné iluze činím každodenní sílu setrvačnou, díky které jsem se s první rozkvetlou sněženkou konečně rozhodla, že proměním své nespoutané, nelogické a amatérské vášně ve SVÉ(po)VOLÁNÍ… (více o mně)